Drenaj Metodları

Drenaj çalışmalarında, genel anlamda kullandığımız iki metod söz konusudur.Bu metodların uygulama özellikleri pek tabii ihtiyacınıza göre değişmektedir. Örneğin yüzey altı, bina içi veya dışında yapılan çalışmalarda, etkiyen su miktarına göre, tesisat ve pompa debi özellikleri değişkenlik gösterir. Ama drenaj kapanı dediğimiz lokal hacim nicelik olarak değişmez , nitelik olarak değişir. Yani kapan yapısal özellikleri aynı kalır, (kapaklı, çelik betonarme, çakıllama ve kumlama), hacmi ve derinliği değişir.Bu bağlamda kullandığımız metodların resimli açıklamaları aşağıda verilmiştir.

YÜZEY DRENAJINDA;
Su tahliyesi yapılması gereken yüzeyden gider alanlarına (ızgara ve toplama noktalarına) yüzey eğimi verilir.Teras ve balkon’da kullanılan drenaj bu şekildedir.

YÜZEY ALTI DRENAJNDA;
1)Mevcut yapının bodrum katında ve doğal olarak taşıyıcı temelde su mevcut olduğu durumlarda uygulanmaktadır.Bu yöntemde de iki uygulama değişikliği vardır. İnceleme sondajına göre, ya bina dışında yapılan bir drenaj sistemi, ya da bina için de mevcut donatıya zarar vermeden gerçekleştirilecek olan kapan imalatı ile sorununuzun çözümüne gidilir.
Yine aşağıda resimlerle ilgili çalışmalar açıklanmaya çalışılmıştır.

Burada binanın firdolayı etrafı eğimli ve güvenlik kotunda ki derinliğe kadar inilerek döşenen drenaj borusu ile kaplanır.Bu boru mıcırlama ve kum ile yastıklama yapılarak, yerleştirilir. Bina etrafında ki istenmeyen su bu boru içine geçiş yapar,boru eğimi ile su ilgili rogarda toplanır, pompa veya kendi cazibesi ile tahliye edilir.

2)Yüzey altı drenajında diğer bir çalışma da bina çevresi çalışma uygun olmadığı zamanlarda, bina içinde en alt kat (bodrum) zemininde yapılacak olan drenaj kapanıdır.

Bina içi drenajda, çalışmanın herhangi bir şekilde yapınızın donatısında problem ihtiva etmez. Dış kapan gibi, iç drenaj kapanı da gerekli suyu temel güvenlik kotunun altına kadar düşürür, sonrasın otomatik pompa devreye girer ve suyu tahliye eder.


Bina içi drenaj çalışma sistemi yukarıda basit bir şekilde çizilerek anlatılmaya çalışılmıştır.

Bina içi drenajın bitmiş hali, genellikle uygulama şekli karedir ve yapım standartlarına göre tahliye tesisatı değişiklik gösterebilir.Comments are closed.

Sex Toy Shop